NSW Architecture Awards 2017

What's on

Around the country

NSS5: ArchiTECHNOLOGY
September 2017

Public Architecture

Orange Regional Museum 
Sulman Medal for Public Architecture
Orange Regional Museum by Crone

Photo: Tom Ferguson
Albury Wodonga Regional Cancer Centre
Juanita Nielsen Community Centre

Architecture Award for Public Architecture

Albury Wodonga Regional Cancer Centre by Billard Leece Partnership
Photo: Ian Ten Seldam

Architecture Award for Public Architecture
Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty Ltd in association with City of Sydney
Photo: Brett Boardman
Lizard Log Amenities 
 North Bondi Amenities
Architecture Award for Public Architecture
Lizard Log Amenities by CHROFI
Photo: Simon Whitbread

Commendation for Public Architecture
North Bondi Amenities by Sam Crawford Architects with Lymesmith
Photo: Brett Boardman
 Wynyard Walk  
Commendation for Public Architecture
Wynyard Walk by Woods Bagot
Photo: Trevor Mein
 


Educational Architecture

NBCS 
William E Kemp Award for Educational Architecture
NBCS by WMK

Photo: Brett Boardman
Charles Sturt University Engineering Building
East Sydney Early Learning Centre

Architecture Award for Educational Architecture
Charles Sturt University Engineering Building by Thomson Adsett
Photo: Alicia Taylor

Architecture Award for Educational Architecture
East Sydney Early Learning Centre by Andrew Burges Architects in association with City of Sydney
Photo: Peter Bennetts
Dr Chau Chak Wing Building by Gehry Partners with DJRD
The University of Sydney Business School by Woods Bagot and KANNFINCH

Commendation for Educational Architecture
Dr Chau Chak Wing Building by Gehry Partners (Design Architect) with DJRD (Executive Architect)
Photo: Michael Nicholson

Commendation for Educational Architecture
The University of Sydney Business School by Woods Bagot and KANNFINCH



Residential Architecture – Houses (New)

Tamarama House by Durbach Block Jaggers Architects 
Wilkinson Award for Residential Architecture – Houses (New)
Tamarama House by Durbach Block Jaggers Architects

Photo: John Gollings
Brick House by Andrew Burges Architects
Coogee House by Chenchow Little

Architecture Award for Residential Architecture – Houses (New)
Brick House by Andrew Burges Architects
Photo: Peter Bennetts

Architecture Award for Residential Architecture – Houses (New)
Coogee House by Chenchow Little
Photo: Peter Bennetts
Foredune House by Peter Stutchbury Architecture
Riverview House by David Boyle Architect

Architecture Award for Residential Architecture – Houses (New)
Foredune House by Peter Stutchbury Architecture
Photo: Michael Nicholson

Architecture Award for Residential Architecture – Houses (New)
Riverview House by David Boyle Architect
Photo: Brett Boardman
Macmasters Beach House by Polly Harbison
Brougham Place by Smart Design Studio

Commendation for Residential Architecture – Houses (New)
Macmasters Beach House by Polly Harbison
Photo: Michael Nicholson

Commendation for Residential Architecture – Houses (New)
Brougham Place by Smart Design Studio
Photo: Ross Honeysett


Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

Annandale House by Welsh + Major Architects 
Hugh and Eva Buhrich Award for Residential Architecture – Houses (Alterations and Additions)
Annandale House by Welsh + Major Architects
Photo: Michael Nicholson
Jac by panovscott
Lindfield House by Tribe Studio Architects

Architecture Award for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
Jac by panovscott
Photo: Brett Boardman

Architecture Award for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
Lindfield House by Tribe Studio Architects
Photo: Katherine Lu
Little Sister's House by Candalepas Associates 
 House Au Yeung by Tribe Studio Architects

Architecture Award for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)

Little Sister's House by Candalepas Associates
Photo: Brett Boardman


Commendation for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
House Au Yeung by Tribe Studio Architects
Photo: Katherine Lu

 North Avoca by Savio Parsons  
Commendation for Residential Architecture – Houses (Alterations & Additions)
North Avoca by Savio Parsons
Photo: Gemma Savio
 


Residential Architecture – Multiple Housing

President Avenue by Candalepas Associates 
Aaron Bolot Award for Residential Architecture – Multiple Housing
President Avenue by Candalepas Associates

Photo: Brett Boardman
41 Birmingham by SJB
88 Angel St by Steele Associates Architects

Architecture Award for Residential Architecture – Multiple Housing
41 Birmingham by SJB
Photo: Felix Forest

Architecture Award for Residential Architecture – Multiple Housing
88 Angel St by Steele Associates Architects
Photo: Oliver Steele
Anadara by fjmt; collaborating architects Lendlease Design
Crown 515 by Smart Design Studio

Architecture Award for Residential Architecture – Multiple Housing
Anadara by fjmt; collaborating architects Lendlease Design

Architecture Award for Residential Architecture – Multiple Housing
Crown 515 by Smart Design Studio
Photo: Ross Honeysett
Solis: Little Bay Apartments by Fox Johnston
Cowper St Housing by Andrew Burns Architect

Architecture Award for Residential Architecture – Multiple Housing
Solis: Little Bay Apartments by Fox Johnston
Photo: Brett Boardman


Commendation for Residential Architecture –
Multiple Housing

Cowper Street Housing by Andrew Burns Architect
(A–B)

Photo: Brett Boardman
EVE by DKO Architecture
Skye by Crown Group by Koichi Takada Architects

Commendation for Residential Architecture –
Multiple Housing

EVE by DKO Architecture
Photo: Peter Clarke

Commendation for Residential Architecture –
Multiple Housing

Skye by Crown Group by Koichi Takada Architects
Photo: Tom Ferguson Photography


Commercial Architecture

Glasshouse at Goonoo Goonoo Station by TKD Architects 
Sir Arthur G Stephenson Award for Commercial Architecture
Glasshouse at Goonoo Goonoo Station by TKD Architects

Photo: Brett Boardman
Sydney Processing Centre by Genton Architecture
The EY Centre by fjmt

Architecture Award for Commercial Architecture

Sydney Processing Centre by Genton Architecture
Photo: Fretwell Photography

Architecture Award for Commercial Architecture
The EY Centre by fjmt
Photo: Brett Boardman
Tramsheds Harold Park by Mirvac Design
13 Bowden by H&E Architects

Commendation for Commercial Architecture
Tramsheds Harold Park by Mirvac Design
Photo: Luc Remond

Commendation for Commercial Architecture
13 Bowden by H&E Architects
Photo: Florian Groehn


Heritage Architecture

Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty Ltd in association with City of Sydney 
Greenway Award for Heritage Architecture
Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty Ltd in association with City of Sydney

Photo: Brett Boardman
100 Harris St by SJB
57 Lower Fort Street Regency Townhouse by Tropman and Tropman Architects

Architecture Award for Heritage Architecture
100 Harris St by SJB
Photo: Felix Forest

Commendation for Heritage Architecture
57 Lower Fort Street – Regency Townhouse by Tropman & Tropman Architects
Sydney Sewerage Pumping Station No. 1 by Hector Abrahams Architects
EDG Forum by Archer Office

Commendation for Heritage Architecture
Sydney Sewerage Pumping Station No. 1 by Hector Abrahams Architects
Photo: Emilio Cresciani

Commendation for Heritage Architecture
EDG Forum by Archer Office
Photo: Kasia Werstak



Interior Architecture

Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty Ltd in association with City of Sydney 
John Verge Award for Interior Architecture
Juanita Nielsen Community Centre by Neeson Murcutt Architects Pty Ltd in association with City of Sydney
Photo: Brett Boardman
Indigo Slam by Smart Design Studio
Sydney Processing Centre by Genton Architecture

Architecture Award for Interior Architecture
Indigo Slam by Smart Design Studio
Photo: Brett Boardman

Architecture Award for Interior Architecture
Sydney Processing Centre by Genton Architecture
Photo: Genton Architecture
EDG Forum by Archer Office 
 East Sydney Early Learning Centre by Andrew Burges Architects in association with City of Sydney
Commendation for Interior Architecture
EDG Forum by Archer Office
Photo: Kasia Werstak

Commendation for Interior Architecture
East Sydney Early Learning Centre by Andrew Burges Architects in association with City of Sydney
Photo: Peter Bennetts
 Woollahra Library by BVN  
Commendation for Interior Architecture
Woollahra Library by BVN
Photo: John Gollings
 


Urban Design

Central Park Sydney by Tzannes and Cox Richardson and Foster + Partners 
Lloyd Rees Award for Urban Design
Central Park Sydney by Tzannes and Cox Richardson and Foster + Partners
Photo: Brett Boardman
Kensington Street Precinct by Tonkin Zulaikha Greer Architects
The Goods Line by ASPECT Studios with CHROFI

Architecture Award for Urban Design
Kensington Street Precinct by Tonkin Zulaikha Greer Architects
Photo: Brett Boardman

Architecture Award for Urban Design
The Goods Line by ASPECT Studios with CHROFI
Photo: Florian Groehn

Dutton Plaza by Antoniades Architects
Wynyard Walk by Woods Bagot

Commendation for Urban Design
Dutton Plaza by Antoniades Architects
Photo: Blain Crellin

Commendation for Urban Design
Wynyard Walk by Woods Bagot
Photo: Trevor Mein


Small Project Architecture

Pirramimma Garden Pavilion by CAB Consulting 
Robert Woodward Award for Small Project Architecture
Pirramimma Garden Pavilion by CAB Consulting

Photo: Jason Busch
Bondi Beach Picnic Shelters by Tonkin Zulaikha Greer Architects
North Bondi Amenities by Sam Crawford Architects with Lymesmith

Architecture Award for Small Project Architecture
Bondi Beach Picnic Shelters by
Tonkin Zulaikha Greer Architects

Photo: Brett Boardman

Architecture Award for Small Project Architecture
North Bondi Amenities by Sam Crawford Architects with Lymesmith
Photo: Brett Boardman
Newcastle Music Studio by m3architecture
MA House by SHAC

Commendation for Small Project Architecture
Newcastle Music Studio by m3architecture
Photo: Brett Boardman

Commendation for Small Project Architecture
MA House by SHAC
Photo: Alexander McIntyre
Froebel Play Pods by Silvester Fuller
Campos Barangaroo by Woods Bagot

Commendation for Small Project Architecture
Froebel Play Pods by Silvester Fuller
Photo: Martin van der Wal

Commendation for Small Project Architecture
Campos Barangaroo by Woods Bagot
Photo: Trevor Mein


Sustainable Architecture

88 Angel St by Steele Associates Architects 
Milo Dunphy Award for Sustainable Architecture
88 Angel St by Steele Associates Architects
Photo: Oliver Steele
Central Park Sydney by Tzannes and Cox Richardson and Foster + Partners
Sydney Processing Centre by Genton Architecture

Architecture Award for Sustainable Architecture
Central Park Sydney by Tzannes and Cox Richardson and Foster + Partners
Photo: Alec Tzannes

Architecture Award for Sustainable Architecture
Sydney Processing Centre by Genton Architecture
Photo: Fretwell Photography
Charles Sturt University Engineering Building by Thomson Adsett


Commendation for Sustainable Architecture
Charles Sturt University Engineering Building by Thomson Adsett
Photo: Alicia Taylor




Colorbond® Award for Steel Architecture

Lizard Log Amenities by CHROFI 
Colorbond® Award for Steel Architecture
Lizard Log Amenities by CHROFI
Photo: Simon Whitbread
Coogee House by Chenchow Little
                                                        

Colorbond® Award for Steel Architecture – Commendation
Coogee House by Chenchow Little
Photo: John Gollings






Enduring Architecture

 Award for Enduring Architecture – 17 Wylde St by Aaron M Bolot

Award for Enduring Architecture
17 Wylde St by Aaron M Bolot


NSW Prizes

Glasshouse at Goonoo Goonoo Station by TKD Architects
Orange Regional Museum by Crone

Blacket Prize
Glasshouse at Goonoo Goonoo Station
by TKD Architects

Photo: Brett Boardman

NSW Premier’s Prize
Orange Regional Museum by Crone

Photo: Tom Ferguson

Tramsheds Harold Park by Mirvac Design
Kensington Street Precinct by Tonkin Zulaikha Greer Architects

City of Sydney Lord Mayor’s Prize (Joint Winners)
Tramsheds Harold Park by Mirvac Design
Photo: Brett Boardman


City of Sydney Lord Mayor’s Prize (Joint Winners)
Kensington Street Precinct by Tonkin Zulaikha Greer Architects
Photo: Brett Boardman
Jack Mundey
Jocelyn Jackson

President’s Prize
Jack Mundey
Photo: Ben Guthrie

Marion Mahony Griffin Prize
Jocelyn Jackson

Tomek Archer, Archer Office
Natalia Krysiak
Emerging Architect Prize
Tomek Archer, Archer Office
David Lindner Prize
Natalia Krysiak, TKD Architects