Project Attribution

Below is the project attribution for all projects entered in the 2019 National Architecture Awards. Attribution is a legal and moral obligation to publicly acknowledge in an appropriate way the proper author (or all co-authors) of a creative work, like an architectural design. The Australian Institute of Architects takes moral rights seriously, so invites entrants, peers and members of the public to review this list to ensure the integrity and ownership of entrants’ works are rightfully protected. 

The project and practice names listed below will be used in all published material regarding the entry, including Regional, Chapter and National Awards presentations, certificates, and publications. It is important the names are listed correctly and that the name has been agreed to by all parties involved in the project.

Problems must be identified by Friday 26 April 2019. Please contact your local Chapter office or the National Awards team at awards@architecture.com.au with any feedback regarding attributions. 

ACT Chapter

International Chapter 

NSW Chapter

Newcastle Division, NSW Chapter

NT Chapter

QLD Chapter

SA Chapter 

TAS Chapter 

VIC Chapter

WA Chapter

 
 

ACT Chapter

Commercial Architecture 
Brindabella Business Park: Carpark 4 by Guida Moseley Brown Architects
Canberra Deep Space Communications Complex: Operations Control Centre by Guida Moseley Brown Architects
Manuka Oval Media and Function Centre by Populous
Educational Architecture 
ANU Hanna Neumann Building by Clarke Keller and dwp|design worldwide partnership
CGGS Early Learning Centre by Daryl Jackson Alastair Swayn
CGS Edwards Annex by Daryl Jackson Alastair Swayn
Marist Jubilee Building by Collins Caddaye Architects
Radford College Junior School Year 3/4 by Stewart Architecture
Interior Architecture 
ANU Hanna Neumann Building by Clarke Keller and dwp|design worldwide partnership
CFMEU ACT by PELLE Architects
Denman Village Shops by AMC Architecture
Loft House by Rob Henry Architects
NIOA Canberra Office Fitout by Richard Kirk Architect Pty Ltd
The Veritas Building by TKD Architects
Public Architecture 
Cricket ACT by Clarke Keller
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions) 
Empire by Austin Maynard Architects
The Bolt-On Tree House by Light House Architecture and Science
Yarralumla Shed by Gerard O'Connell
Residential Architecture - Houses (New) 
Blue Heeler House by Light House Architecture and Science
Carwoola House by de Rome Architects
Concrete House by Rob Henry Architects
Courtyard House by Rob Henry Architects
Link House by Paul Tilse Architects
Narambi House by adhami pender architecture
Red Hill House by Mathieson Architects
Ribbon House by Rob Henry Architects
Richardson Residence by Architects Ring and Associates
The Gingerbrick House by Light House Architecture and Science
Residential Architecture - Multiple Housing 
Denman Village Shops by AMC Architecture
Edgeworth Apartments by Cox Architecture
Halston Residences by Mather Architecture
SHOPHOUSE by JUDD.studio
The Central by AMC Architecture
The Gallery by Cox Architecture
WAREHOUSE by JUDD STUDIO
Small Project Architecture 
Charly_Demonstrator by Stack Space
Diana’s Studio by Moss Architects
 

International Chapter

Commercial Architecture
Kompas Tower by Denton Corker Marshall Jakarta / Duta Cermat Mandiri
Amanyangyun by Kerry Hill Architects
Huichen International Tower by Denton Corker Marshall
TCO Performance Center and Headquarters by Crawford Architects, LLC
Hongqiao Performing Arts Centre, Shanghai by BAU Brearley Architects and Urbanists
Novotel and Mercure Singapore on Stevens Road by DP Architects Pte Ltd
B:Hive, Smales Farm by BVN in association with Jasmax
Kunshan Hyper Complex by BAU Brearley Architects and Urbanists
Educational Architecture
Multimedia Nusantara University by Denton Corker Marshall Jakarta / Duta Cermat Mandiri
NTU Learning Hub 'The Arc' by Richard Kirk Architect Pty Ltd with DCA Architects Pte Ltd
Watershed by Peter Stutchbury Architecture in collaboration with The University of Newcastle and PSA Foundation
Pacific Leadership and Governance Precinct by James Cubitt Architects with Peddle Thorp
Heritage 
Le Nouveau Carreau du Temple, Paris by studioMilou
Amanyangyun by Kerry Hill Architects
Sir John Monash Centre by Cox Architecture with Williams, Abrahams and Lampros
Interior Architecture
Refico by DKO Architecture
Amanyangyun by Kerry Hill Architects
B:Hive, Smales Farm by BVN in association with Jasmax
GALLERIES AT THE ASIAN CIVILISATIONS MUSEUM by GREENHILLI PTE LTD AND FREEMAN RYAN DESIGN PTY LTD
Public Architecture
Place de la Brèche, Niort by studioMilou
Christchurch Hospital - Outpatients Building by Jacobs in association with CCM Architects
Christchurch Justice and Emergency Services Precinct by Cox Architecture, Warren and Mahoney, Opus Architecture
Sir John Monash Centre by Cox Architecture with Williams, Abrahams and Lampros
Constitution Walk by James Cubitt Architects with Architectus
Kutubu Convention Centre by Grimshaw
Our Tampines Hub by DP Architects Pte Ltd
TAMPINES INTERCHANGE by GREENHILLI PTE LTD
EXPO INTERCHANGE by GREENHILLI PTE LTD
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
GOH House, Singapore by studioMilou
Residential Architecture - Houses (New)
Anzac Bay House, Waiheke Island by JDA Studio Architects
Gradation in the Forest by KOTOAKI ASANO Architect & Associates
Residential Architecture - Multiple Housing
Skye Niseko, Hokkaido by Architectus
Shuangqiao Golden Homes by ThomsonAdsett
Small Project Architecture
Chapel in Venice by Sean Godsell Architects
Somewhere Other by John Wardle Architects
46FLT Kowloon City by A.Lead Architects in collaboration with Vui Choong
Papua New Guinea National Museum & Art Gallery - Gallery Refurbishment & Exhibition Design by Architectus
The Big Wave by Studio Shaumyika Sharma
Urban Design
Sir John Monash Centre by Cox Architecture with Williams, Abrahams and Lampros

 

 

NSW Chapter

Commercial Architecture
2 Bligh Street by Bates Smart
400 Barangaroo Avenue by Durbach Block Jaggers Architects
Barrack Place by Architectus
Caroma On Collins by Archier
Clyde Engineering & Maintenance Hub by Jacobs
Dangrove by Tzannes
DUO Central Park, Block 4N by FOSTER AND PARTNERS AUSTRALIA PTY LTD
George Place by Fender Katsalidis
Little Albion Guest House (SURRY HILLS SURRY HILLS) by Terence Yong Architecture, Shed (Architecture) with Archemy, Space Control (Interior Design)
Marina Square by Scott Carver
Paramount House Hotel by Breathe Architecture
Rail Operation Centre by Jacobs with Smart Design Studio
Running Horse Wines Cellar Door by Kaunitz Yeung Architecture
Rural Fire Services by TURNER
Shaw Wines Cellar Door by Oztal Architects
U60 by Custance Architects
Wallumatta Function Centre by Gardner Wetherill & Associates
West Hotel by In Collaboration - Fitzpatrick+Partners - Architecture / Woods Bagot - Interiors
Educational Architecture
Balgowlah Zone Substation Adaptive Reuse - Giraffe Early Learning Centre by Supercontext
Chevalier College Multi-Purpose Hall by JDH Architects
Faculty of Arts and Social Sciences, University of Sydney by Architectus
Field Studies Centre by Building Studio Architects
Hunter Valley Grammar School Technological & Applied Studies Centre by Mayoh Architects
Innovation Centre Emanuel School by Nordon Jago Architects
Our Lady of the Assumption Catholic Primary School by BVN
Paisley Park Childcare Brookvale by Kaunitz Yeung Architecture
Penrith Anglican College Performing Arts Centre by TERROIR
Saint Ignatius' College - Therry Learning Precinct by PMDL Architecture + Design
St Pius X High School, Library by SHAC
St Vincent's College by ThomsonAdsett
Taronga Institute of Science and Learning by NBRS ARCHITECTURE
The University of Sydney Life, Earth & Environmental Services Building by HDR Pty Limited
University of Sydney F23 Administration Building by Grimshaw Architects
UNSW Library Level 2 by Lahznimmo Architects
UNSW Roundhouse by Tonkin Zulaikha Greer
Wiyanga by ThomsonAdsett
Heritage
100 Balmain by Custance Architects
6½ Windmill Street by Peter Andrews + Associates Pty Ltd
Balgowlah Zone Substation Adaptive Reuse - Giraffe Early Learning Centre by Supercontext
Balmain Rock by Benn + Penna Architecture
Faculty of Arts and Social Sciences, University of Sydney by Architectus
House in Darlinghurst by Tribe Studio
Iconic by SJB
Paramount House Hotel by Breathe Architecture
Renewal of the Opera House’s Joan Sutherland Theatre by Scott Carver
St John’s College Library by Hector Abrahams Architects
State Library of New South Wales by HASSELL
Tayim by Welsh + Major Architects
The Burcham by Allen Jack+Cottier
The Newcastle Signal Box by EJE Architecture
Interior Architecture
BEACH HOUSE by ARCHITECTURE SAVILLE ISAACS
Bresic Whitney Rosebery by Chenchow Little
Brown Street House by Rod Pindar & Natalie Sciberras
BVN Sydney Studio by BVN
Caroma On Collins by Archier
Castle Cove House by TERROIR in collaboration with Pascale Gomes-McNabb Design
Clyde Engineering & Maintenance Hub by Jacobs
Dangrove by Tzannes
Dream Lab by LAVA (LABORATORY FOR VISIONARY ARCHITECTURE)
Faculty of Arts and Social Sciences, University of Sydney by Architectus
George Place by Fender Katsalidis
Green Square Library and Plaza by Studio Hollenstein with Stewart Architecture
Greer Hindmarsh Architects by Greer Hindmarsh Architects
Harbord Diggers Club by Fender Katsalidis in association with Paul Kelly Design
Hayball Sydney Studio by Hayball Architects, Interior Design in association with Bettina Steffens
Light House by Neeson Murcutt Architects Pty Ltd
Our Lady of the Assumption Catholic Primary School by BVN
Paragon Hotel by Tzannes
Rail Operation Centre by Jacobs
Redfern Warehouse by Ian Moore Architects
SuiteX by BVN
Sydney Dance Company Rehearsal Studios by Dunn & Hillam Architects
U60 by Custance Associates
West Hotel Sydney by Woods Bagot
Westpoint Shopping Centre Amenities by i2C Architects
Public Architecture
Cabarita Park Conservatory by Sam Crawford Architects
Emanuel Synagogue by Lippmann Partnership
Forensic Medicine & Coroners Court Complex by Silver Thomas Hanley and COX Architecture
Gallipoli Aged Care by Jacobs
Green Square Library and Plaza by Studio Hollenstein with Stewart Architecture
Macquarie Park Cemetery Precinct by Gardner Wetherill & Associates
Maitland Riverlink by CHROFI with McGregor Coxall
Newcastle Interchange by CCG Architects Pty Ltd
Redfern Station by Jacobs
Royal Far West Centre for Country Kids by Architectus
Shellharbour Civic Centre by DesignInc in association with Lacoste+Stevenson
St James Chapel, Anglicare by Jackson Teece
State Library of New South Wales by HASSELL
UNSW Roundhouse by Tonkin Zulaikha Greer
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
102 The Mill by Carter Williamson
Balmain Rock by Benn + Penna Architecture
Binary House by Christopher Polly Architect
Bouwman House by Sam Crawford Architects
Brick Bird House by MM+J Architects
Brown Street House by Rod Pindar & Natalie Sciberras
Doorzien House by Bijl Architecture
Erskineville Creature by Retallack Thompson
Extruded House by MCK Architects
Five Gardens House by David Boyle Architect
Freshwater Art House by David Boyle Architect
Garden pavilion by MASQ architectre
Greer Hindmarsh Architects by Greer Hindmarsh Architects
Imprint House by Anderson Architecture
Intersect House by PandA studio architecture
Lilyfield House by David Haseler + Angela Rheinlaender
Machiya House by Downie North Architects
Mary Street House by Georgina Wilson Architect
Maybanke by Allen Jack & Cottier Architects
Moreton Manor by CO-AP (Architects)
Naremburn Twin Peaks by Benn + Penna Architecture
Paddington Terrace Alterations and Additions by Supercontext
Palmyra II by TURNER
Peekaboo by Carter Williamson Architects
Platform House by studioplusthree
Redfern Warehouse by Ian Moore Architects
Sunny Brae, Vaucluse by David White Architects Pty Ltd
SURFSIDE HOUSE by Andrew Burges Architects
Twin Set by Welsh + Major Architects
Woolwich House by TKD Architects
Residential Architecture - Houses (New)
Almora House by Tonkin Zulaikha Greer Architects
Balmoral House by CHROFI
Bay Guarella by Peter Stutchbury Architecture
BEACH HOUSE by ARCHITECTURE SAVILLE ISAACS
Bondi House by Collins and Turner
Bundeena Beach House by Grove Architects
Bundeena House by RAAarchitects
Castle Cove House by Terroir
Cloud House, Akin Atelier by Akin Atelier
Courted House by Breakspear Architects
Crescent Head House by Madeleine Blanchfield Architects
Crescent House by Matthew Woodward Architecture
Dakota by MHDP Architects
Double Bay House by TKD Architects with SAOTA
Dragon Skin House by Dunn & Hillam Architects
Elanora House by Aspect Architecture
Ferry Road by Anderson Architecture
GB House by Renato D'Ettorre Architects
Graham Whiteing Residence by True North Architects
Hart House by Casey Brown Architecture
Horizon House by Hill Thalis Architecture + Urban Projects
Kiama by Allen Jack + Cottier Architects
Little Bay House by Stanic Harding Architects
Lune de Sang Pavilion by CHROFI
Matraville Residence by Tzannes
Merewether by SAVIO PARSONS
My Ideal House by Mirvac by Mirvac Design with Madeleine Blanchfield
North Curl Curl Residence by Andrew Donaldson Architecture and Design
Panorama House by Richard Cole Architecture
Sunrise House by MCK Architects
The Seed House by fitzpatrick+partners
Thoma House by Candalepas Associates
TWIN HOUSES by ARCHITECTURE SAVILLE ISAACS
Wilson Residence by WMK Architecture
Woollahra Courtyard House by CO-AP (Architects)
Woollahra Park House by Porebski Architects
Residential Architecture - Multiple Housing
100 Balmain by Custance Architects
537 Elizabeth Street by Woods Bagot
Arc by Koichi Takada Architects
Arlington Grove by Smart Design Studio
Astor Crows Nest by Tony Owen Partners
Cremorne Apartments by MASQ architecture
DUO Central Park, Block 1 by FOSTER AND PARTNERS AUSTRALIA PTY LTD
Emblem by BVN
Iglu Redfern by Bates Smart
Illume - Tony Caro Architecture, MAKO Architecture by Tony Caro Architecture (concept and DA) and MAKO Architecture (Design Development and Documentation)
Imperial by Stanisic Architects
Jewel by Stanisic Architects
Luxe on Eve by Smith & Tzannes
Marina Square by Scott Carver
Mezzo by CHROFI and KANNFINCH
North Rocks by Candalepas Associates
Omnia by Durbach Block Jaggers Architects with SJB Architects
OneA by Breakspear Architects and Kann Finch Group
Pavilions, Freshwater by nettletontribe
Polaris by Allen Jack + Cottier Architects
Portman Street Terraces by CO-AP (Architects)
Signia Coward Street by Crone
Tailor's Walk Botany by GroupGSA
Tempo Drummoyne by Fender Katsalidis
The Burcham by Allen Jack+Cottier
The Legers C by Urakawa Jenkins Architecture
Thornton North by Group GSA
Urbanest Darling Square 1+2 by Allen Jack + Cottier Architects
Vance, Harold Park by PTW Architects in collaboration with Mirvac Design
'Waratah' Aveo Bella Vista by Jackson Teece
Watsons Grove, Epping by BKA architecture Pty Ltd
Woolooware Bay Stage 1 by TURNER
Small Project Architecture
Bexley Oval Amenities by Scale Architecture
Bridgewater Park Amenities by Urakawa Jenkins Architecture
Bungarribee Parklands Amenities & Rangers Office by Stanic Harding Architects
Bungarribee Parklands Shelters by Stanic Harding Architects with Paramatta Park & Western Sydney Parklands Trusts
Darling Lane by Welsh + Major Architects
HOLY NAME CATHOLIC PARISH WAHROONGA BELL TOWER by Peter Georgiades / Equilibria
Hope and Sanctuary Sculpture by Gardner Wetherill & Associates
Joyce's Studio by MAKO Architecture
Kangaroo Valley Outhouse by Madeleine Blanchfield Architects
Lotus Pavilion by Gardner Wetherill & Associates
Punch Park Amenities by Punch Park Amenities
Renewal of the Opera House’s Joan Sutherland Theatre by Scott Carver
The Raconteur Denfair Stand by Madeleine Blanchfield Architects
Tonbridge and Scarborough Amenities by Smith & Tzannes
Yarranabbe Gardens by Andrew Donaldson Architecture and Design
Urban Design
Balmoral Promenade by MODE
Barrack Place by Architectus
Elizabeth Bay Marina by Lahznimmo architects
George Place by Fender Katsalidis
Green Square Library and Plaza by Studio Hollenstein with Stewart Architecture and Hassell
Harbourfront Balmain by Bates Smart
Harold Park - Mirvac Design by Mirvac Design
Maitland Riverlink by CHROFI with McGregor Coxall
North Rocks by Candalepas Associates
The Flour Mill of Summer Hill by HASSELL

 

 

Newcastle Division, NSW Chapter

Educational Architecture
St Nicholas Early Education Centre Lochinvar by EJE Architecture
The University of Newcastle - Engineering Precinct Project by EJE Architecture
Heritage
St Philip's Christian College Waratah Campus Junior School by SHAC in collaboration with Ian Easton
The Station, Newcastle by EJE Architecture
Interior Architecture
Catholic Diocese of Maitland Newcastle Office by EJE Architecture
Ginger Megs X by Derive Architecture & Design
OAS Office Fitout by SHAC
Regis Elermore Vale by Jackson Teece
St Nicholas Early Education Centre Lochinvar by EJE Architecture
The University of Newcastle - Engineering Precinct Project by EJE Architecture
Public Architecture
The Station, Newcastle by EJE Architecture
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
Nine Stanley by SDA
Residential Architecture - Houses (New)
Avoca House by CKDS Architecture
Greenacres by Austin Maynard Architects
Helen House by McKendry Hunt Architects
Macmasters Beach Courtyard House by Matt Thitchener Architect
Price Residence by SHAC
Twenty One Flowerdale by SDA
Residential Architecture - Multiple Housing
Eighteen Carolyn by SDA
The Edge by CKDS Architecture
Small Project Architecture
Glandore Estate Cellar Door by EJE Architecture
Urban Design
The Station, Newcastle by EJE Architecture

 

   

NT Chapter

Commercial Architecture
Mazda Dealership by DKJ projects. architecture Pty Ltd
MPH HQ by Susan Dugdale & Associates
Educational Architecture
Braitling Primary School Stage 2 by Susan Dugdale & Associates
Mother Teresa Catholic Primary School by Rossi Architects and Bennett Design and Walter Brooke
Heritage 
Hut 37 by ajar architects
Interior Architecture
Megafauna Central by Tangentyere Design
The Landmark @ Gateway by MODE
Public Architecture
ALC Cultural Centres by MODE
Small Project Architecture
Fish River Ranger Accommodation by Design Construct, School of Art Architecture and Design, University of South Australia
 
 

QLD Chapter

Art & Architecture
Newstead Series by Bureau^proberts
Commercial Architecture
10 Sunshine Beach Road by Andrew Bock Architecture with Thompsett Architecture
25 King by Bates Smart
900 Ann Street, Brisbane by John Wardle Architects
Boundary Hotel by KP Architects
Club Southside by Shane Thompson Architects in Association with WBP Architects
Grand Central Shopping Centre by Buchan and fjmt
Harbour Town Eats by Buchan
Kings Co-op Precinct by Buchan
Medical Centre by Gibson Architects
Milani Gallery and Studios by Vokes and Peters
Ripley Valley Town Centre Commercial Stage 1 by ThomsonAdsett
RNA Large Animal Pavilion by Shane Thompson Architects
Rockhampton Riverside Precinct by Woods Bagot
The Hub by Tim Stewart Architects
The Overflow by Loucas Zahos Architects
The Ville by Woods Bagot
Wesley Specialist Centre by Clements Clarke Architects
Educational Architecture
Ambrose Treacy College Middle School Precinct by Fulton Trotter Architects
Ambrose Treacy College Senior School Precinct by Fulton Trotter Architects
Australian Catholic University Mercy Building by ThomsonAdsett
Coomera Anglican College - Junior POD by Burling Brown Architects
James Cook University – Australian Institute of Tropical Health and Medicine, Thursday Island by Wilson Architects and Clarke and Prince Architects, Architects in Association
James Cook University, Cairns Campus - Internet of Things by Peddle Thorp Architects
Meridan State College - Design Learning Centre by arkLAB Architecture
Minerva Australis Observatory by Feather & Lawry Design
Northside Christian College, Centre for Innovation & Creativity by McLellan Bush Architects
Ormiston College - Centre for Learning and Innovation by BSPN Architecture
QUT Creative Industries Precinct 2 by Richard Kirk Architect Pty Ltd and HASSELL Limited (Architects in Association)
QUT D Block Collaborative Learning Space by RAL Architects
Southern Cross University, Building C by GHDWoodhead
St Andrew’s Anglican College 'Learning Hub' by Wilson Architects
The Cathedral College Library by Tony Madden Architects Pty Ltd
The Springfield Anglican College - Rosewood Resource Centre by Fulton Trotter Architects
Toowoomba Grammar School Gymnasium by Wilson Architects
Heritage
Albert Villa by Bureau^proberts
Boundary Hotel by KP Architects
Level 3, 143 Edward Street, Brisbane by m3architecture
QUT Creative Industries Precinct 2 by Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited
Interior Architecture
Allianz workplace by BVN
Aurecon 25 King Workplace by Woods Bagot
Australian Catholic University Building 200 Refurbishment by ThomsonAdsett
Dingles Cafe / Bar by Design+Architecture
Grand Central Shopping Centre by Buchan and fjmt
Level 3, 143 Edward Street, Brisbane by m3architecture
Multiplex Queensland HQ by Woods Bagot
QUT Creative Industries Precinct 2 by Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited
Somerville House Library by ThomsonAdsett
Torbreck Apartment Renovation by KIN Architects
Public Architecture
Caboolture GP Super Clinic by Wilson Architects
Calypso Bay Residents' Club by BDA Architecture
Gold Coast Hockey Centre by MODE
HOTA Outdoor Stage by ARM Architecture
John Wesley Gardens by Fulton Trotter Architects
Kawana Waters Aged Care Residence by Deicke Richards
Kurrawa Surf Life Saving Club by Arkhefield
Regis at Lutwyche by O'Neill Architecture
Summer House by BDA Architecture
Synapse_Warner Street by POD (People Oriented Design) with Indij Design
Yeppoon Foreshore & Town Centre Revitalisation Project - Lagoon Precinct by Liquid Blu
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
Albert Villa by Bureau^proberts
Brisbane Riverbank House by Owen Architecture
Camp Hill House by Twohill & James
Harriet House by Bligh Graham Architects
House for Wordsworth by Marc&co
Indooroopilly House by Shane Thompson Architects
Jacaranda House by SP Studio
New Farm Light by Shane Marsh Architect
Russet by Tim Stewart Architects
Sefton by Tim Stewart Architects
St Johns Wood Residence by Kieron Gait Architects
Teneriffe House by Vokes and Peters
Terrarium House by John Ellway
Residential Architecture - Houses (New)
3 Chimney House by KP Architects
Athol Street Residence by TVS Architects
Balgownie II by Owen Architecture
Balmoral House by Russell Hall Architects Pty Ltd
Bellbird Retreat by Steendijk
Black Mountain Residence by Morriarchi Architecture
Bramston Residence by Richard Kirk Architect Pty Ltd
Cove House by Justin Humphrey Architect
Electra by Tomas O'Malley Architect
Four Mile Beach House by Charles Wright Architects
Gavin Street by POD (People Oriented Design)
Heller Street House by Sims White Architects
House for Tabletop by Marc&co
Indooroopilly House by Owen Architecture and Lineburg Wang
L House by Cloud Dwellers
LAMA House by LAMBILLY Architect
Mermaid Multihouse by Partners Hill with Hogg & Lamb
Minka Twins by Bureau^proberts
Princess Street House by Owen Architecture
Spinnaker House by Sparks Architects Pty Ltd
Sunshine Beach House by PopovBass
The Bird Cage by Tim Ditchfield Architects Pty Ltd
Tierney Drive House by ME
Walsh River House by Julianne McAlloon Architects
Residential Architecture - Multiple Housing
Alba by Tim Stewart Architects
Ascot House by BVN
Aveo Newstead by DBI and ThomsonAdsett
Elysium by BDA Architecture
Grange Residences by Arkhefield
IVY95 by BDA Architecture
James Cook University Cairns Student Accommodation by Wilson Architects
Kingsford Terrace by O'Neill Architecture
Longfellow Terraces by REFRESH*DESIGN
Newstead Series by Bureau^proberts
North Residences by Bureau^proberts
Palm Beach Duplex by dn:a (Douglas Neale) and Jo Case Architect
Student One on Wharf Street by Arkhefield
UniLodge Park Central by Woods Bagot
Valencia Residences by Rothelowman
Walan by Bureau^proberts
Small Project Architecture
Jasper Brown Architects' Studio by Jasper Brown Architects
Kooroomba Chapel by Wilson Architects
The BIG Little Office by Feather & Lawry Design
Whynot St Carport and Pool by Kieron Gait Architects
Urban Design
900 Ann Street, Brisbane by John Wardle Architects
Ambrose Treacy College Master Plan by Fulton Trotter Architects
Ascot Green by BVN
Grand Central Shopping Centre by fjmt and Buchan
Grey Street Awnings South Bank by Deicke Richards
James Cook University Verandah Walk by Wilson Architects
Mount Archer Nurim Circuit Elevated Boardwalk by Design+Architecture with Rockhampton Regional Council
QUT Creative Industries Precinct 2 by Richard Kirk Architect Pty Ltd with HASSELL Limited
The Urban Ground Guideline by Office of City Architect, City of Gold Coast with Archipelago
 

SA Chapter

City of Adelaide Prize
Adelaide Botanic High School by Cox Architecture and DesignInc
Adelaide Central Market Federal Hall Facade Conservation by Flightpath Architects
Karen Rolton Oval at Narnungga Park 25 by Cox Architecture
Pelzer Park/Pityarilla (Park 19) Activity Hub by ASPECT Studios with City of Adelaide and The Office for Design and Architecture SA
Rundle Mall Plaza by Hames Sharley
St Mary's Corner by Grieve Gillett Andersen
The Art of Christmas by Renewal SA
Commercial Architecture
170 Frome by Matthews Architects
Global Centre for Modern Ageing by Tridente Architects Pty Ltd
Mercedes-Benz Vans Unley Commercial Showroom by Matthews Architects
Mitolo Wines by Tectvs
OZ Minerals Head Office by Studio Nine Architects
Port Adelaide Office by Walter Brooke
Rundle Mall Plaza by Hames Sharley
Southern Crop Breeding Centre by Ashley Halliday Architects
T13 by Tridente Architects Pty Ltd
Educational Architecture
Adelaide Botanic High School by Cox Architecture and DesignInc
Cabra Dominican College Therese Sweeny Music Centre by Russell and Yelland Architects
Christies Beach High School Inclusive Education Centre by Flightpath Architects
Coober Pedy Preschool by Energy Architecture
Loxton High School STEM Works Upgrade by Hames Sharley
Modbury High School STEM Works Upgrade by Hames Sharley
Port Augusta Secondary School STEMworks by Thomson Rossi
St Mary's Corner by Grieve Gillett Andersen
Swallowcliffe P-7 STEM by Thomson Rossi
UniSA Business School Hub by MPH Architects
University of Adelaide Common Teaching Areas - Educational Architecture by ARM Architecture
Heritage
Adelaide Central Market Federal Hall Facade Conservation by Flightpath Architects
Elder Hall Northern Upgrade and Conservation Works by DASH Architects
Gawler Civic Centre by MPH Architects
The Acacias, Loreto College by Grieve Gillett Andersen
Willunga Mainstreet by Mulloway Studio and WAX Design
Interior Architecture
...number 35 by Black Rabbit Architecture + Interiors
Adelaide Botanic High School by Cox Architecture and DesignInc
Loreto College Staff Facilities by Grieve Gillett Andersen
Malvern Residence by Williams Burton Leopardi
OZ Minerals Head Office by Studio Nine Architects
Port Adelaide Office by Walter Brooke
The Esplanade by Williams Burton Leopardi
The University of South Australia Cancer Research Institute by Swanbury Penglase with BVN
Tonkin Office Fitout by Hames Sharley
University of Adelaide - Interior Architecture by ARM Architecture
Public Architecture
Gawler Civic Centre by MPH Architects
Grange Surf Life Saving Club Redevelopment by GHDWoodhead
Kangaroo Island Air Terminal by Ashley Halliday Architecture Interiors
Karen Rolton Oval at Narnungga Park 25 by Cox Architecture
LHI Community Centre by Walter Brooke
Parks Library by JPE Design Studio
Pridham Hall by JPE Design Studio with Snøhetta and JamFactory
St Andrew's Hospital Eastern Clinical Development by Wiltshire + Swain
The University of South Australia Cancer Research Institute by Swanbury Penglase with BVN
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
...number 35 by Black Rabbit Architecture + Interiors
City Cottage by Davis + Davis Architects
House 108 by Grieve Gillett Andersen
Hyde Park Addition by BB Architects
Kingswood Residence by C4 Architects Pty Ltd
Laneway Fonzie by Architects Ink
Malvern Residence by Williams Burton Leopardi
Myrtle Bank_Mid Century Modest by Taylor Buchtmann Architecture
The Esplanade by Williams Burton Leopardi
Toorak Gardens Residence by Con Bastiras Architect
Residential Architecture - Houses (New)
Baliol Residence by Grieve Gillett Andersen
Douglas Street Residence by Ashley Halliday Architecture Interiors
House and Cart by Khab Architects
Netherby House by Spyros Paraskevopoulos
Park House by Williams Burton Leopardi
Sandstone Ridge by Max Pritchard Gunner Architects
Sugar Gum House by Architects Ink
Residential Architecture - Multiple Housing
Artisan by Tectvs
B Apartments Bowden by GHDWoodhead
Bohem Apartments by Enzo Caroscio Architecture with Woodsbagot
Carmelite by Walter Brooke
Small Project Architecture
Hilton Adelaide Gym Pavilion by Grieve Gillett Andersen
Urban Design
The University of South Australia Cancer Research Institute by Swanbury Penglase with BVN
Torrens Junction Rail Separation Project: Bowden Station by Cox Architecture
Willunga Mainstreet by Mulloway Studio and WAX Design

 

 

TAS Chapter

Commercial Architecture
Dales Of Derby by Philip M Dingemanse
Freycinet Lodge Coastal Pavilions by Liminal Architecture
Peppers Silo Hotel by ARTAS Architects
Educational Architecture
Glasshouse by Preston Lane
Ulverstone Secondary College Year 11&12 by Philp Lighton Architects
Heritage 
Mount Stuart Greenhouse by Bence Mulcahy
Interior Architecture
Evolve Spirit Bar by Circa Morris-Nunn
Kosaten Launceston by Cumulus Studio
Tasmanian Aboriginal Centre Health Upgrade by Tim Penny Architecture + interiors
Public Architecture
Devonport Living City Stage 1 by Lyons with Maddison Architects and Birrelli
Domain Community Hub by Field Labs
Glenorchy Health Centre by Liminal Architecture with DesignInc
Lake Tahune Hut by Green Design Architects
Oral Health Services Tasmania by Tim Penny Architecture + interiors
Pharos by Fender Katsalidis
Silverdome by Philp Lighton Architects
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
#TheBaeTAS by workbylizandalex
Bock wareHouse by Pulp Studio
Floodlight House by Crump Architects
French Street Additions by Matt Williams Architects
Lansdowne Extension by Preston Lane
Lime Avenue Residence by Cumulus Studio
Manuka Road by Morrison & Breytenbach Architects
Mount Stuart Greenhouse by Bence Mulcahy
Trapper + Burt's by 1+2 Architecture
Residential Architecture - Houses (New)
14 Kardinya Close by HONED Architecture + Design
57 White Gum Rise by HONED Architecture + Design
Farm Hill House by Preston Lane
House at Otago Bay by Topology Studio
Small Project Architecture
Corumbene Lachlan Dementia Home by Cykel Architecture
Crump Treehouse by Crump Architects
Last Workshop Apartment (LWA) by Last Architects
MONA FOMA SOMA by University of Tasmania in Association with Pulp Studio
Polish Pioneers Monument by HONED Architecture + Design
SUSH by Core Collective Architects with Christopher Clinton Architect
TasPorts Cruise Ship Shelters by Cumulus Studio
Tim Penny Architecture New Offices + Art Bar by Tim Penny Architecture + interiors
University of Tasmania Stadium Gates by Philp Lighton Architects
Urban Design
Ancanthe Park by City of Hobart & McCarthy Reed Architects
Devonport Living City Stage 1 by Lyons with Maddison Architects and Birrelli

 

 

VIC Chapter

Commercial Architecture
664 Collins Street by Grimshaw
ArtBank by Edition Office
CBG Architects - Office Space by CBG Architects
Dunedin House Women's Health Melbourne by Leon Lopata Architects
High St Office by Jackson Clements Burrows Architects
Hotel Tower, 399 Little Lonsdale St. by K2LD Architects
Levantine Hill by Fender Katsalidis
Melbourne Central Arcade by Kennedy Nolan
Melbourne Jetbase by Cox Architecture
Powercor Network Services Zone Substation W by CO-OP Studio
Private Women's Club by Kerstin Thompson Architects
Pt Leo Estate by Jolson
QT Melbourne by Candalepas Associates
RACV Cape Schanck Resort by Wood Marsh Architecture
The Cinema Complex at the District Docklands by NH Architecture
United Places Botanic Gardens South Yarra by Carr
University Square by DKO Architecture
Village Belle Hotel by Techne Architecture + Interior Design
Educational Architecture
Albert Park College Liberal Arts Centre by Jackson Clements Burrows Architects
Australian Nursing & Midwifery Federation by Crone
Ballarat Clarendon College Campus Masterplans by Williams Boag Pty Ltd
Banyule Nillumbik Tech School by Tectura Architects
Bendigo TAFE Health and Community Centre of Excellence by ClarkeHopkinsClarke
Bio21 Institute Nancy Millis Building by DesignInc
Biomedical Learning and Teaching Building, Monash University by Denton Corker Marshall
Braemar College Stage 1, Middle School by Hayball
Charles E Richardson Physical Education Centre by Williams Boag Pty Ltd
Christ Church Grammar School Main Campus Redevelopment by Sally Draper Architects in association with Mcldowie Partners
Deakin University School of Medicine, Optometry Clinic by Bourke and Bouteloup Architects
Kolbe Catholic College - Food Technology Centre by Smith + Tracey Architects
MADA workshops, courtyards and SensiLab by NMBW with Studio Roland Snooks
McKinnon Secondary College Senior Centre by H2o architects
Monash University Caulfield Library Refurbishment by John Wardle Architects
Moot Court Learning Precinct for the Monash Faculty of Law by Jackson Clements Burrows Architects
Northcote High School Performing Arts & VCE Centre by Kersitn Thompson Architects
Prahran High School by Gray Puksand
South Melbourne Primary School by Hayball
Swinburne University Fire Station Innovation Hub by H2o architects
Heritage
Albert Park College Liberal Arts Centre by Jackson Clements Burrows Architects
Architect's Warehouse by Idle Architecture Studio
BENDIGO SOLDIERS' MEMORIAL INSTITUTE by Lovell Chen
Cathedral Office by Trethowan Architecture
classical gas - original stereo version by multiplicity with mel ogden landscapes
Cydelia House by fjmt
Domain Park Flats by Baracco+Wright Architects
Flecknoe Building Redevelopment Federation University Australia by Baumgart Clark Architects
FLINDERS STREET STATION FACADE STRENGTHENING & CONSERVATION by Lovell Chen
Hotel Esplanade by Technē Architecture + Interior Design
Kagan House by Kennedy Nolan
Loch Street House by Donald Gallagher and Shelley Penn Architect
Monash Caulfield, Buildings D, E and G by NMBW Architecture Studio
Parliament of Victoria Member's Annexe by Peter Elliott Architecture + Urban Design
Powell Street House by Robert Simeoni Architects
PRINCESS THEATRE FACADE CONSERVATION by Lovell Chen
Royal Mint Wall Remediation by HLCD Pty Ltd with Ingegnaria and Oculus
Sacred Heart Building Abbotsford Convent Foundation by Kerstin Thompson Architects
Scarborough and Welkin by Justin Mallia Architecture
Seaworks by Six Degrees Architects
Sebastian Beach Bar and Grill by Ewert Leaf
St Joseph's Church, Collingwood by Andronas Conservation Architecture Pty Ltd
Swinburne University Fire Station Innovation Hub by H2o architects
The Bank, Vaughan by Maria Danos Architecture
The Former Salter House by JANE CAMERON ARCHITECTS & ARCHITECT HEWSON
Williamstown Town Hall by k20 Architecture
Interior Architecture
2 Southbank by BVN
Arc Side by Jolson
Arlechin by Six Degrees Architects
Arup Melbourne by HASSELL with ARUP
Australian Nursing & Midwifery Federation by Crone
Banksia, NewQuay by McBride Charles Ryan
Blue Moon by BayleyWard
Buxton Contemporary by Fender Katsalidis
Carman’s HQ by Ewert Leaf
CBG Architects - Office Space by CBG Architects
Denton Corker Marshall Studio by Denton Corker Marshall
Drummond Place by Fender Katsalidis
Hotel Esplanade by Technē Architecture + Interior Design
i2C Melbourne Studio by i2C Architects
K2LD Studio, Level 2, 49 Exhibition St. by K2LD Architecture & Interiors
Kia Ora Apartment by Baracco+Wright Architects
Melbourne Central Arcade by Kennedy Nolan
Melbourne Convention and Exhibition Centre Expansion by NH Architecture and Woods Bagot
Melbourne Jetbase by Cox Architecture
Monash University Caulfield Library Refurbishment by John Wardle Architects
Moot Court Learning Precinct for the Monash Faculty of Law by Jackson Clements Burrows Architects
Oaklands Court, Highett by CBG Architects
Orygen and OYH Parkville by Billard Leece Partnership
Parliament of Victoria Member's Annexe by Peter Elliott Architecture + Urban Design
PDV Office by Architecton Pty Ltd
Powell Street House by Robert Simeoni Architects
Private Women's Club by Kerstin Thompson Architects
SensiLab, Monash University by Studio Roland Snooks
Space & Co 2 Southbank by BVN
The Australian Ballet by HASSELL
The Club Stand by Bates Smart
The Englefield by Woods Bagot
United Places Botanic Gardens South Yarra by Carr
Whitlam Place by Freadman White in collaboration with Anon Studio
Public Architecture
Balwyn Library Redevelopment by Croxon Ramsay
Belgrave Community Hub by H2o architects
Buxton Contemporary by Fender Katsalidis
Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal by Cox Architecture
Chirnside Park Pavilion by JMA Architects
Cobram Library & Learning Centre by Cohen Leigh Architects
Elgar Park Pavilion by Centrum Architects
Frankston Station by Genton
Ginifer Station by HASSELL
Melbourne Convention and Exhibition Centre Expansion by NH Architecture and Woods Bagot
Melbourne Jetbase by Cox Architecture
Oak Park Sports and Aquatic Centre by Haskell Architects
Orygen and OYH Parkville by Billard Leece Partnership
Parliament of Victoria Member's Annexe by Peter Elliott Architecture + Urban Design
Pascoe Vale Community Centre by K2LD Architects
Peter Mathieson Pavilion by CO-OP Studio
Port of Sale by fjmt
Rivergum Residential Treatment Centre by Guymer Bailey Architects Pty Ltd
Robert Booth Pavilion by CO-OP Studio
Rosanna Station by MGS Architects and Jacobs Architects
St Albans Station by HASSELL
The Club Stand by Bates Smart
Victorian Cricket and Community Centre by Cox Architecture
West Gippsland Arts Centre by Williams Ross Architects
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
182 Rose by Fieldwork
Acheson Place by Workshop Architecture
Arc Side by Jolson
Brick & Gable House by Breathe Architecture
Caroline House by Kennedy Nolan
Cascade House by Atelier Red+Black
Chloe by Templeton Architecture
classical gas - original stereo version by multiplicity with mel ogden landscapes
Connect Six by Whiting Architects
Cressy Road House by H2o architects
Edsall Street by RITZ&GHOUGASSIAN
Fitzroy Terrace by Taylor Knights
Garden Wall House by MAKE Architecture
Grant House by Austin Maynard Architects
His and Her House by FMD Architects p/l
House with a Tree Room by MAKE Architecture
Jenkins Street by C. Kairouz Architects
LIGHT CORRIDOR HOUSE by Figr
Loch Street House by Donald Gallagher and Shelley Penn Architect
Mason House by Bryant Alsop
Northcote Artist Studio by Evolva Architects
Oak House by Kennedy Nolan
Pocket House by Whiting Architects
Powell Street House by Robert Simeoni Architects
Prahran Residence by LSA Architects P/L
South Yarra House by AM Architecture
Storybook House by Folk Architects
Talbot House by Watson Young Architects
The Pizza Cave house extension by Simon and Freda Thornton Pty Ltd
The Ridgeway House by Ha Architecture
Treehouse by NOWarchitecture
Victorian Residence by Architecton Pty Ltd
William by Maddison Architects
Wirrawilla by Bellemo & Cat
York St Residence by Jackson Clements Burrows Architects
Residential Architecture - Houses (New)
Ballarat House by Eldridge Anderson
Bluff House by Rob Kennon Architects
Boundary St House by Chan Architecture Pty Ltd
Brighton Brick House by Tecture Architecture and Interior Design
Brighton House by Architecture Caisson
Canopy House by Leeton Pointon Architects & Interiors
Caroline House by Cera Stribley Architects
Chaucer Townhouses by Grant Amon Architects P/L with Chris Connell Design
Cornerstone House by Splinter Society Architecture
Daylesford Longhouse by Partners Hill
Elemental House by Ben Callery Architects
Fitzroy Lane by Kennedy Nolan
Gundowring House by Bryant Alsop
Haverbrack House, Malvern by Emma Tulloch Architects
Hawthorn House by Edition Office
Hedderwick by Architecton Pty Ltd
Hello Houses by Sibling Architecture
House In Silhouette by Atelier Red+Black
House in the Hills by Sean Godsell Architects
LLLBion House by Tecture Architecture and Interior Design
North Melbourne House by NMBW Architecture Studio
Oak Tree House by Susi Leeton Architects
Oaklands Court Highett by CBG Architects
Point Lonsdale House by Edition Office
Prahran Residence by Atelier Wagner
Sandy Point House by Kennedy Nolan
Skene St House by Cooper Scaife Architects
Springhill House by Lovell Burton Architecture
St Andrews Beach House by Austin Maynard Architects
The Arc by Evolva Architects
The Pier House by be Architecture
Tidal Arc House by Woods Bagot
Toorak Residence by Architecton Pty Ltd
Torquay House by Eldridge Anderson
Residential Architecture - Multiple Housing
661 Chapel Street by Bird de la Coeur Architects
Banksia, NewQuay by McBride Charles Ryan
Baptcare The Orchards by CHT Architects
Baptcare Valley Park by CHT Architects
Clyde Mews by Six Degrees Architects
En Vue by Finnis Architects
Farmer Street by MAArchitects
Geelong Student Housing - Deakin University by ThomsonAdsett and Nettleton Tribe
Hawke & King by Six Degrees Architects
Hertford Street Townhouses by DesignOffice
High and Spring by Ewert Leaf
Iglu Franklin Street by Bates Smart
Little Oxford by Kennedy Nolan
Nth FITZROY Apartments by Fieldwork
Rockingham Townhouses by Coy Yiontis Architects
SAINT by SJB
Scape Swanston by Denton Corker Marshall
Scarborough and Welkin by Justin Mallia Architecture
TGIPF Townhouses by Tecture Architecture and Interior Design
The Englefield by Woods Bagot
Waratah Place Student Residences by nettletontribe
Whitehorse Village Mt Buller by Interlandi Mantesso Architects
Whitlam Place by Freadman White in collaboration with Anon Studio
Small Project Architecture
ACMI Cleverman by Jackson Clements Burrows Architects
Beulah Pavilion by ODO
Doubleground by MUIR + OPENWORK
Eltham North Adventure Playground by Gardiner Architects with Jeavons Landscape Architects
Floe, National Gallery of Victoria by Studio Roland Snooks and RMIT University
Jock Comini Reserve Amenities by Kerstin Thompson Architects
La Trobe University Arrival Cafe by Six Degrees Architects
Latrobe Regional Gallery Refurbishment by NAAU
MPavilion by Estudio Carme Pinos and Zilka Studio
New Agency by Sibling Architecture
PIAZZA DELL’UFFICIO - CAROLINE CHISHOLM COLLEGE ADMINISTRATION by BRANCH STUDIO ARCHITECTS
Piccolo Office by Open Creative Studio
Polyglot by mcmahon and nerlich
Smiths Beach Surf Life Saving Tower by MRTN Architects
Sunda Bar & Restaurant by Kerstin Thompson Architects & FigureGround Architecture
Super Field by Baracco+Wright Architects
The Peak by Grimshaw
Tiny Home by Maddison Architects
Together Apart by Architecture Architecture
Watershed, Melbourne Knowledge Week Festival Hub by Grimshaw
Zowie Evans Hairdressing by Cheah Saw Architecture
Urban Design
Banksia, NewQuay by McBride Charles Ryan
Caulfield to Dandenong Level Crossing Removal by Cox Architecture with ASPECT Studios
Jaques by Fender Katsalidis
Melbourne Convention and Exhibition Centre Expansion by NH Architecture and Woods Bagot
Parliament of Victoria Member's Annexe by Peter Elliott Architecture + Urban Design
Rosanna Station by MGS Architects and Jacobs Architects
South Melbourne Primary School by Hayball
Swan Street Bridge Upgrade by BKK Architects with McGregor Coxall and Relume
The Cinema Complex at the District Docklands by NH Architecture
University of Melbourne Academic Services by Six Degrees Architects

 

WA Chapter

Commercial Architecture
Capital Square by Cox Architecture
DFO Perth by Taylor Robinson Chaney Broderick
Dolphin Discovery Centre by MCG Architects
Lake Karrinyup Country Club Refurbishments and Additions by CHRISTOU Design Group
LEEUWIN ESTATE WINERY REFURBISHMENT by Suzanne Hunt Architect
Premier Mill Hotel by spaceagency
QT Perth by Candalepas Associates
The Creamery, Bannister Downs Dairy by Bosske Architecture
The WEB Business Hub by Whitehaus
UWA IQX | NEDLANDS MASONIC HALL by Lee Syminton Architect + John Flower Architect
Westin Hotel by HASSELL
Yagan Square by Lyons in collaboration with Iredale Pedersen Hook and landscape architects ASPECT Studios
Educational Architecture
Beehive Montessori School by EHDO
Bilya Koort Boodja- Centre for Nyoongar Culture and Environmental Knowledge by iredale pedersen hook architects
Christ Church Grammar Preparatory School by With Architecture Studio
Emmanuel Catholic College - New English and Media / Arts Centre by EIW Architects
Hale Junior School by SITE Architecture Studio
Kolbe Catholic College Refurbishment - New Learning Resource Centre and Staff Facilities. by EIW Architects
Perth College Excelsior House by Parry and Rosenthal Architects
Sacred Heart College Koort Centre by Parry and Rosenthal Architects
Skyplay: North Perth School of Early Learning by Tom Godden Architects and Matthew Crawford Architects JV
UWA IQX | NEDLANDS MASONIC HALL by Lee Syminton Architect + John Flower Architect
Yanchep Secondary College Stage One by With Architecture Studio
Heritage 
7 Queen Street by Taylor Robinson Chaney Broderick
Aranmore Catholic College St Mary's Building by Taylor Robinson Chaney Broderick
Dumas House Conservation Works by Griffiths Architects
Hibernian Hall (Perth Chest Clinic) by Griffiths Architects
Montgomery House by Montague Grant Architects
Premier Mill Hotel by spaceagency architects
Skyplay: North Perth School of Early Learning by Tom Godden Architects and Matthew Crawford Architects JV
St Brigid's Refurbishment for Identitywa by Taylor Robinson Chaney Broderick
The Melbourne Hotel by The Buchan Group - Perth
UWA IQX | NEDLANDS MASONIC HALL by Lee Syminton Architect + John Flower Architect
Interior Architecture
Baseline Salon by Neil Cownie Architect Pty Ltd
Belmont Forum by The Buchan Group - Perth
Cloud House by Neil Cownie Architect Pty Ltd
Corruption and Crime Commission by SPH Architecture + Interiors
Dollhouse 2.0 by Laura Chruscinski
HBF Retail Kings Square by Scatena Clocherty Architects
Lake Karrinyup Country Club Refurbishments and Additions by CHRISTOU Design Group
little BIG HOUSE by Suzanne Hunt Architect Pty Ltd
Opal Aged Care Carine by Silver Thomas Hanley
Perth Children's Hospital by JCY Architects and Urban Designers, Cox Architecture and Billard Leece Partnership with HKS Inc.
Perth College Excelsior House by Parry and Rosenthal Architects
Premier Mill Hotel by spaceagency architects
Telethon Kids Institute by Woods Bagot
The Boulevard: Purpose Built Student Accommodation by MJA Studio
The Melbourne Hotel by The Buchan Group - Perth
UWA IQX | NEDLANDS MASONIC HALL by Lee Syminton Architect
Public Architecture
Bilya Koort Boodja- Centre for Nyoongar Culture and Environmental Knowledge by iredale pedersen hook architects
City of Busselton Civic and Administration Centre by MCG Architects in association with JCY Architects and Urban Planners
Karratha Health Campus by HASSELL
Murdoch University Student Hub by Hames Sharley
Narrogin Cottage Homes - Maxwell Dementia Wing by SPH Architecture + Interiors
Opal Aged Care Carine by Silver Thomas Hanley
Perth Children's Hospital by JCY Architects and Urban Designers, Cox Architecture and Billard Leece Partnership with HKS Inc.
Punmu and Parnngurr Aboriginal Health Clinics by Kaunitz Yeung Architecture
Red Earth Arts Precinct by Peter Hunt Architect
Rossiter Pavilion by Fratelle Group
Scarborough Beach Services & Surf Club by Hames Sharley
Warren Health Service by Silver Thomas Hanley
Yagan Square by Lyons in association with Iredale Pedersen Hook and landscape architects ASPECT Studios
Residential Architecture - Houses (Alterations and Additions)
Alameda, Highgate by viridis architecture with Mark Robertson
Albert Street by Milieu Creative
Broome St Apartment by MDC Architects
Chelmsford by vittinoAshe
Cleaver Street Residence by Chindarsi Architects
Forrest Street Alterations & Additions by Philip Stejskal Architecture
Hawkstone Street by steelehouse
Highgate Residence by Chindarsi Architects
Rule Street Residence by Ross McAndrew Architect
Residential Architecture - Houses (New)
Abbetthaus by Leanhaus
Arthouse Swanbourne by Hartree + Associates Architects
Bartram Road by Mountford Architects
Burke Drive House by Officer Woods Architects
CLOISTER HOUSE by MORQ
Cloud House by Neil Cownie Architect
Cottesloe Residence by Ross McAndrew Architect
Dollhouse 2.0 by Laura Chruscinski
little BIG HOUSE by SUZANNE HUNT ARCHITECT
Margaret River House by MDC Architects
Throssell Street Residence by Chindarsi Architects
Vodka Palace by Marcus Browne 
Residential Architecture - Multiple Housing
CIRQUE on Kishorn by MJA_studio
Cummins Street by Peter Hobbs Architects
Fitzroy Crossing Renal Hostel by iredale pedersen hook architects
Kilmarnock by Kerry Hill Architects
Liv Apartments by HASSELL
M24 Apartments by ARM Architecture
Overton Terraces by Banham Architects
The Boulevard; Purpose Built Student Accomodation by MJA_studio
The Cove by DMG Architecture
Small Project Architecture
Commercial by vittinoAshe
North Fremantle - Beach Office by Braham Architects
Perth Zoo Lion Exhibit Upgrade by iredale pedersen hook architects
Riverside Bowling Green by Silver Thomas Hanley
Scarborough Arbors by Taylor Robinson Chaney Broderick
STATE TIMBER MUSEUM (STM) by Suzanne Hunt Architect
Trinity Residential College Dining Hall Renovation by EIW Architects
Urban Design
Belmont Forum by The Buchan Group - Perth
Forrestfield Forum Upgrade by Fratelle Group
Hibernian Place by HASSELL
Koombana Bay Pedestrian Bridge by Gresley Abas
New Mandurah Bridge by Gresley Abas
Sunset Heritage Precinct by HASSELL
The Lane Apartments by Peter Hobbs Architects
William Square by The Buchan Group - Perth
Yagan Square by Lyons in association with Iredale Pedersen Hook and landscape architects ASPECT Studios